Диана Фотева: Да декорираш палати на шейхове на Дубай
„Как се работи с шейхове и кралски особи в Дубай? Колкото по-високостоящи са местните аристократи, толкова по-лесно – казва Диана. – Деликатни са, съобразяват се с мнението ти като професионалист, показват, че безрезервно разчитат на теб, вярват ти, слушат те… Удоволствие е да се работи с тях. “
Цели 18 години Диана Фотева е изключително успешен художник, дизайнер, декоратор и собственик на компания в Дубай с десетки служители – художници, реставратори, бояджии. Декоративни тавани и мазилки, фрески, стенописи и орнаментални композиции – за нея и сътрудниците от фирмата й „Artemia Painting“ няма нещо невъзможно в света на декорацията. Изящество и вкус, красота, пред която се прекланят дори и шейховете от Обединените арабски емирства, чиито вили и палати декорира.
Дъщерята на известния художник маринист Фоти Фотев от дете е „потопена“ в изкуство. Родена е в София, но е израснала в Бургас.
Дарбата й е наследствена– от дядо й, самоук художник, през баща й, до брат й Венелин – също художник. Като дете мечтае за художествена гимнастика. Докато брат й от малък знае, че ще стане художник, тя пее, солистка е в хора на училището, но една случка преобръща живота й.
В един зимен ден след тренировка по художествена гимнастика отива при баща си, който води уроци по рисуване в читалище „Фар“ в Бургас. Той я слага пред статив, дава й палитра и боички. Когато по-късно вижда натюрморта й, Фоти Фотев казва: „Оо, ами то много хубаво се е получило“. Това я насърчава и след VII клас, вместо математическа или езикова гимназия, тя избира рисуването.
Тогава още не предполага, че ще се занимава със стенопис. В Художествената академия първо пробва с текстил, но преподаватели на брат й откриват у нея талант за стенопис, а тя усеща интуитивно, че й е предопределено.
Завършва и живопис в един от най-големите университети за изкуство и дизайн в Хале, Германия – Burg Giebichenstein Kunsthochschule Halle, а живота й променя един филм. Тя гледа по телевизията разказа за една германка, останала дълго време без работа в родината си, където процентът безработни е трайно висок. Заминава за Дубай и само след година вече е успешна бизнес дама с фирма. Диана решава да последва примера й.
Първоначално остава в Дубай 6 месеца. Предлагат й да преподава рисуване на жени и деца в дамски клуб. Диана обаче среща нашумелия в Дубай италиански декоратор Савелио Лучи. Той е възхитен от работата й и я ангажира веднага. Диана си довършва изпитите в Германия и след година се връща в Дубай. Там заедно със съпруга й българин, завършил обработка и реставрация на мебели, и един спонсор през 2005 г. основават фирмата „Artemia Painting“.
Започват с малки проекти– единични стаи, части от стаи, стени, корнизи, тавани. После преминават към цялостна декорация на вили. Художниците в екипа й работят основно по нейни проекти – цялостен дизайн за големи обществени сгради, молове, хотели, които си идват с готовата концепция. Декорират изцяло и частната вила на местен бизнесмен с 21 стаи, която по европейските представи си е мини дворец. Получава поръчка и за проекти за шейха на съседното емирство – Абдул Азис Алкасими.
Преди 12 години декорират палата на royal family– кралското семейство от фамилията Мактум, а срещите с шейхинята са незабравими. „Тези дами наистина са като излезли от някаква съвременна приказка. Облечени са красиво, модерно, изискано и с вкус от главата до петите“, споделя Диана. Обикновено с цялостния дизайн на дворците се занимават шейхините – съпругите на шейховете. Преди проекта Диана се среща многократно с шейхинята, за да я опознае, да разбере кои са важните неща за нея.
Шейхинята казва на Диана какво би искала да има по таваните. Дворецът е в стил малко като замък и в него има осмоъгълни помещения, които са истинско предизвикателство за Диана и екипа й. Трябва да изрисуват два средно големи и два огромни тавана, всеки по 120 квадрата. Единият е в стил „да разчупиш перспективата“, тоест, да създадеш една друга реалност. Ефектът при единия е все едно е пробит и се вижда част от парапет на дворец, от връх, от който надничат палми, птици, носещи венец от цветя… „За съжаление няма как да ти го покажа, в дворците на шейховете е забранено да се снима“, казва Диана.
В декорирането участва и брат й Венелин. Палатът е в центъра на Дубай. Цялото имение е заобиколено от огромна ограда. А около двореца има парк, за развлечение на възрастните и най-вече на децата. Засадени са много редки растителни видове, огромни дървета, специално докарани от Азия, Индия, с говорещи на няколко езика птици – арабски, английски…
За да стигнат до палата, Диана и екипът й пресичат огромната райска градина и по пътя си срещат диви животни – жирафи в клетки, гнута, пауни, които се разхождат свободно и понякога лягат на пътя им. „Всеки ден знаехме кога идва обядът, защото виждахме през прозореца как по едно и също време, като по часовник, минаваха стадо понита“, разказва Диана.
А обядът всеки ден е от приказни ястия с риба – навик, останал у дубайците от преди. Глезят художниците с блюда от екзотични плодове, докарани отдалече. Прислугата е многобройна, а храната им сервира красива етиопка. „Всичко беше както в арабските приказки, които бях чела като малка. Сякаш го изживявах на живо“, споделя с вълнение Диана.
Един ден шейхинята пристига с малката си дъщеричка, момиченце на около 6-7 години. Цялата огромна всекидневна е със скелета, около които има параван с малък процеп за влизане. Рисува се таванът, на който има композиции от кошници с рози. Детето надниква зад паравана и пожелава да нарисува само една роза, и тя да бъде неговата роза. Вземат я при тях, дават й боички, обясняват й как да работи и я оставят да нарисува своята роза.
„Тук отношението към труда ни е коренно различно“, коментира Диана и допълва, че когато завършват проекта, шейхинята, в знак на благодарност, им прави скъпи подаръци. На нея подарява колие от бяло злато с диаманти, на брат й – последен модел телефон, а на мъжа й – часовник от много скъпа марка. Един от най-емблематичните й проекти
е в частната ферма на покойния шейх Зайед бин Султан Ал Нахаян, основателят на федерацията на ОАЕ, наследена от неговият син шейх Тахнун в пустинята на Абу Даби. „Там имах удоволствието да се докосна до богатството на местния бит и култура“, споделя дамата.
Последните две години Диана работи по грандиозни проекти – 4-5-звездни хотели, по поръчки, взети дори и преди пандемията, които се довършват. Сред тях са палатът на Ал Касими в Шарджа, Кралската ложа на стадиона по конни надбягвания в АлМейдан; частна резиденция в Джумейра; лобито на хотел „Opus“ на Заха Хадид; интериорът на бар „Privillege“ на 75-ия етаж на хотел SLS, вписан в Книгата на рекордите „Гинес“ с най-високия си басейн в света; лаундж барът на 71-вия етаж на хотел „WOW“ от веригата SLS; интериорни декоративни мазилки в хотел „Дорчестър“.
Как успях в този арабски свят? Със солидна обширна поливалентна подготовка по стенопис, живопис, плюс средата, в която съм израснала – казва дамата. – „Artemia Painting“ е с изграден много сериозен имидж. А най-добрата реклама при резиденциите са самите членове на кралското семейство. Когато някой от роднините им отиде на гости в новия палат и е възхитен от работата ми, също си поръчва декориране на своя дворец. “
В Дубай тя живее в къща с двор на брега на езеро. Дъщеря й София, която е родена и израснала в Дубай, е на 13 години и живее и учи в София. „За няколко месеца свикна, хареса й и сега иска да остане в България – споделя Диана. – София свири на пиано от 4-годишна и рисува хубаво, иска да се занимава с графичен дизайн. “ Диана се е разделила със съпруга си и от 5 години е с годеника си Илиян Лалев – също художник и преподавател по изобразително изкуство във Великотърновския университет.
„Моят златен период, моята арабска приказка е към своя край – споделя Диана. – Както е казал един мъдрец, „когато стигнеш върха – слез“. От пандемията насам много неща в Дубай се промениха. Пазара завзеха арабски фирми, европейците масово напускат. Никой вече не се интересува от разликата в качеството, всеки гледа само бюджета и по възможност – да е без пари. Пазарлъкът е унизителен за хора като мен, които продължават да държат на високото ниво на изпълнението. “
„Компанията ми „Artemia Painting“ остава тук, но аз самата съм решила, когато довърша проектите, да се върна в България – казва Диана. – Все още не съм решила с какво точно ще се занимавам, но ще е нещо ново. Може би екотуризъм, СПА център сред природата… След космополитния Дубай с небостъргачите искам да живея в къща в Родопите. Много българи от Дубай направиха точно това.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.